close
تبلیغات در اینترنت
امنیت شبکه ویدئوکنفرانس
loading...

مرجع کامل فناوری های صدا و تصویر

  ويدئو كنفرانس سيستمي است كه با يك بستر مخابراتي مناسب، ارتباط صوتي و تصويري بين دو يا چند نقطه را به صورت همزمان و زنده برقرار مي‌کند و كليه اشخاص حاضر در اين نقاط مي توانند به صورت همزمان صدا و تصوير طرف مقابل را دريافت كنند. يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي ويدئوكنفرانس فشرده‌سازي…

امنیت شبکه ویدئوکنفرانس

 

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQeKyo5wHCHNHcOKAsqMZWUVas3X6iXTvQmhSBWG2xcyeo22LtYويدئو كنفرانس سيستمي است كه با يك بستر مخابراتي مناسب، ارتباط صوتي و تصويري بين دو يا چند نقطه را به صورت همزمان و زنده برقرار مي‌کند و كليه اشخاص حاضر در اين نقاط مي توانند به صورت همزمان صدا و تصوير طرف مقابل را دريافت كنند. يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي ويدئوكنفرانس فشرده‌سازي تصاوير و حفظ امنيت اطلاعات مبادله شده بين چند نقطه فيزيكي مي‌باشد که با كد گذاري اطلاعات، ضريب امنيت بسيار افزایش یافته و به مديران امكان ايجاد سطح‌هاي دسترسي متفاوتي را مي‌دهد. با اين روش امكان هرگونه شنود منتفي است چرا كه جهت رمزگشايي، داشتن كليد خصوصي رمزگشايي الزامي است.

 

امروزه با ایجاد شبکه‌های اجتماعی محیاسازی زیر ساخت‌های امنیتی بزرگ‌ترین دغدغه‌های سازمان‌ها و مراکز امنیتی شده است.

 

 

 

وجود پیشرفت‌های چشمگیر در تکنولوژی ارتباطات تصویری و ایجاد شبکه‌های اجتماعی با نام‌هایی نظیرSkype,Oovoo, Tango,… که روز به روز در حال گسترش هستند، دولت‌ها را با چالشی جدی مواجه کرده است. نگرانی از سوء استفاده کمپانی‌های فوق از ارتباطات تصویری و جاسوسی فرا ملی از جمله دغدغه‌های اکثر کشورهای دنیا شده است و نکته قابل تأمل آمریکایی بودن تمام تجهیزات در این صنعت می‌باشد. کمپانی‌های بزرگ آمریکایی از رشد و ارتقای فنی سایر کشورها در این فناوری جلوگیری کرده و با هزینه‌های هنگفت اقدام به خرید و انحلال کمپانی‌های انگشت شمار در این صنعت نموده‌اند که از جمله می‌توان به کمپانی نروژی Tandberg که در سال 2010 توسط کمپانی Cisco خریداری شد، اشاره کرد و جالب این که کشور چین چند سالی است که با هزینه‌های میلیارد دلاری وارد این فناوری شده است، کمپانی‌هایی همانند Wechat نیز نتیجه این تلاش می‌باشند.

 

مهم‌ترین مسئله تمام شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر تصویر نداشتن، حفظ حریم شخصی کاملاً مطمئن است زیرا زیر ساخت این شبکه‌ها در جایی خارج از سازمان شما واقع شده و امکان هر گونه سوء استفاده اطلاعاتی در آن‌ها وجود دارد، این روزها هر از گاهی سندی دال بر جاسوسی در یک شبکه اجتماعی توسط شخص یا سازمانی منتشر می‌شود. کاربران باید در استفاده از هر یک از این برنامه‌ها، این موضوع را مدنظر قرارداده و حریم شخصی و سازمانی خود را در مکالمه‌ها و ارتباطات تصویری حفظ نمایند زیرا تکنولوژی انتقال تصویر، توانمندی دریافت و ارسال تصاویر با کیفیت بالا (Full HD) با قابلیت 60 فریم در ثانیه دارا است یعنی اگر برای چند ثانیه‌ نامه‌ای که روی میز شماست در تصویر نمایان شود، کل متن این نامه قابل استفاده بوده و مالکین این سایت‌ها امکان ایجاد حساسیت بر روی تصویر شخص خاص یا متن خاص را دارا هستند و می‌توانند در کسری از ثانیه تمامی مکالمات تصویری و یا هر داده اطلاعاتی را که در تصویر شخص موجود می‌باشد را کنترل کنند.

 

در چند سال اخیر با سیاست‌های فیلترینگ، اشتیاق جامعه به سمت استفاده از این ابزارها نه تنها کاهش نیافته بلکه موجب ترویج استفاده از شبکه‌های فوق شده است. با این وجود هنوز خلأ تفکر جدید مدیریتی در نیاز ارتباطات تصویری درون سازمانی و برون‌سازمان به وضوح قابل رویت است. ایجاد شبکه‌های ارتباط تصویری و متنی درون سازمانی با وجود هزینه‌های اولیه سنگین نه تنها موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های سازمانی در کوتاه مدت می‌شود بلکه باعث رفع معضلات امنیتی مطرح شده نیز می‌گردد.

 

اصلی‌ترین و پیچیده‌ترین بخش تکنولوژی شبکه‌های ویدئوکنفرانس، مربوطه به هسته مرکزی و تجهیزات مرکزی این فناوری است. در پروژه‌های ویدئوکنفرانس معمولاً بیش از 8 نقطه همزمان، هسته مرکزی را ایجاد می‌کنند. اما ایجاد زیرساخت شبکه ویدئوکنفرانس در حدود 50 تا 80% منابع مالی پروژه را به خود اختصاص می‌دهد.

 

تکنولوژی ویدئوکنفرانس با تمامی مزایایی که به همراه دارد، هنوز نتوانسته به جایگاهی که شایسته آن است، دست یابد. موانع استفاده از این فناوری در دنیا شامل این موارد است:

 

 • نیاز به سرمایه گذاری اولیه (خرید تجهیزات زیرساخت )

 • سخت افزاری بودن امکانات ویدئوکنفرانس و عدم امکان جابه‌جایی آسان این تجهیزات

 • پرهزینه بودن توسعه و گسترش

 • نیاز به نیروی متخصص برای راه اندازی و بهره‌برداری از شبکه ویدئوکنفرانس

 • نیاز به عقد قراردادهای گران قیمت برای بروز رسانی تجهیزات

 

جهت رفع مشکلات مطرح شده استفاده از "معماری ابر ویدئوکنفرانس" بهترین راهکار معرفی شده است که این امر باعث به وجود آمدن واسط ارتباطی شده و بحث امنیت ویدئوکنفرانس را به چالش می‌کشاند.

 

يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي ويدئو كنفرانس، فشرده‌سازي تصاوير و حفظ امنيت اطلاعات مبادله شده در ارتباطات تصویری است که با كدگذاري اطلاعات، ضريب امنيت افزایش یافته و به مديران امكان ايجاد سطوح دسترسي متفاوتي را مي‌دهد. با اين روش امكان هرگونه شنود منتفي است چرا كه جهت رمزگشايي داشتن كليد خصوصي رمزگشايي الزامي است.

 

روش‌های افزایش امنیت در ارتباطات تصویری

 

 1. فعال‌سازی پروتکل‌های امنیتی مثل AES
 2. استفاده از پروتکل‌های کد گذاری صدا و تصویر استاندارد
 3. استفاده از دیوارهای آتش[1] ترجیحاً تولید داخل با کتابچه‌های رمزگذاری بومی تولید شده باشد.
 4. استفاده از کارشناسان امنیتی ماهر جهت افزایش مکانیزم‌های امنیتی
 5. ایجاد شبکه ویدئوکنفرانس خصوصی و استفاده از تجهیزات آنالیز شده امنیتی در زیر ساخت‌های ملی و سازمانی

 

فعال سازی پروتکلهای امنیتی

 

رمزگذاری روشی برای به هم ریختن داده است تا فقط کسانی که می‌دانند چگونه داده را منظم کنند؛ بتوانند به آن داده دسترسی یابند. با رمزگذاری می‌توانید مطمئن باشید که کل ارتباط ویدئوکنفرانس شما خصوصی و محرمانه است. رمزگذاری داخلی دستگاه‌های ویدئوکنفرانس به شما امکان استفاده کامل از امکانات آن را بدون کوچک‌ترین اختلالی در عملکرد می‌دهد.

 

کلیه روش‌های رمزگذاری، از الگوریتم یکسانی استفاده می‌کنند، جزئیات این الگوریتم‌ها نیز به خوبی شناخته شده‌اند. امنیت از کلیدی حاصل می‌شود که به الگوریتم داده می‌شود و الگوریتم براساس این کلید عمل رمزگذاری داده را انجام می‌دهد. یک کلید شامل یک عدد یا مجموعه‌ای از اعداد است.

 

باید به خاطر داشت که روش رمزگذاری نه تنها در ارتباطات نقطه به نقطه[2] بلکه در ارتباطات چند نقطه‌‌ای[3] نیز باید به کار گرفته شود. قابلیت به کارگیری سیستم‌های رمز گذاری در ارتباطات نقطه به نقطه و چند نقطه‌ای بسیار حائز اهمیت است تا همچنین شرکت‌های بزرگ تولیدکننده تجهیزات ویدئوکنفرانس در دنیا برای امنیت محصولاتشان اهمیت بسیار زیادی هستند.


سطوح رمز گذاری

 

 

 

1

بالا

AES

کاربرد نظامی بسیار محرمانه

2

متوسط

DES 

 شرکت هایی با ریسک متوسط و شرکت های تجاری 

3

سطح صفر

ناامن

شرکت های غیر تجاری

 

الگوریتم‌های رمزگذاری DES

 

یک روش معمول برای رمز گذاری ارتباطات استاندارد، رمزگذاری داده ((Data Encryption Standard است که داده‌ها را با کلید 56 بیتی رمزگذاری می‌کند. DES3 نسخه بهبود یافته DES است که کلیدهای 112 بیتی تولید می‌کند. امروزه DES و DES3 هردو برای ارتباطات دولتی تجاری و غیر نظامی استفاده می‌شوند.

 

پروتکلهای امنیتی رمزگذاری پیشرفته[4]

 

یکی از مهمترینپارامترها در ارتباطات راه دور، امنیت در ارتباط است. مسلماً هیچ شخص یا مؤسسه‌ای نمی‌پذیرد که افراد غیرمجاز در جریان مذاکرات و تصمیمات درون سازمانی قرار گیرند.

 

پروتکل امنیتی AES برای فراهم آوردن درجه بالاتری از امنیت نسبت به DES و DES3که بالاترین استاندارد پذیرفته شده در مؤسسه جهانی ITU-T می‌باشد است. در حال حاضر در حساس‌ترین نقاط نظامی، سیاسی و امنیتی جهان برای ارتباط راه دور، از تجهیزات پروتکل امنیتی AES استفاده می‌کنند.در الگوریتم پیچیده این پروتکل، بسته‌های اطلاعاتی با یک کد ۱۲۸ بیتی که به صورت تصادفی ایجاد شده است رمزنگاری می‌شوند، این رمزنگاری ترکیبی از عملیات بیتی قابل برگشت مثل XOR یا Rotate  است. در مقصد، عکس عملیات انجام شده روی اطلاعات اعمال می‌شود تا محتوای اولیه بازیابی شود.

 

این کد ۱۲۸ بیتی در ابتدای جلسه تولید و در انتهای آن از بین می‌رود. در صورت نیاز می‌توان این کد را در بخش گزارش تماس بر روی پایانه‌ها نمایش داد تا در صورت حساسیت بالای ارتباطی، قبل از شروع به صحبت طرفین این کد را از طریق روشهایی مثل ایمیل یا تلفن با یکدیگر چک کنند و در صورت برابر بودن اطمینان حاصل کنند که سمت مقابل همان سایتی است که قرار بود با آن تماس بگیرند.

 

یکی از روشهای معمول هک سیستماتیک تولید مرتب کد و آزمایش آن است تا در نتیجه کد مورد نظر شناسایی شود. در مورد یک کد ۱۲۸ بیتی کار بسیار دشوار است چون برای کشف رمز یک کد AES باید سریع‌ترین رایانه‌های جهان به اندازه عمر زمین کار کنند تا با این روش بتوانند کد رمزنگاری را شناسایی کنند، در حالی که عمر این کد به اندازه زمان برقرار بودن ارتباط است. یعنی عملاً هک کردن یک ارتباط ویدئوکنفرانس با استفاده از پروتکل رمزنگاری AES غیر ممکن است.

 

 

 

استفاده از پروتکلهای کد گذاری صدا و تصویر استاندارد

 

جهت برقراری ارتباط ویدئوکنفرانس داشتن تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با قابلیت برقراری ارتباط در استانداردهای بین‌المللی همچون H323 و SIPبسیار حائز اهمیت است. امروزه کمپانی‌های نوظهور، پروتکل‌های جدیدی به فناوری معرفی نموده‌اند که در این معماری‌ها، پردازش اصلی در سمت ترمینال‌های نرم‌افزاری صورت گرفته و در اصطلاح برنامه نویسی Fat Client هستند و پردازش زیادی را سمت سرور به وجود نمی‌آورند و thin Server هستند. با توجه به این که این امر باعث کاهش هزینه‌های فناوری شده اما ریسک‌های امنیتی فناوری را افزایش می‌دهد و امکان به وجود آمدن تهدیدات امنیتی در سازمان‌هایی که از این استاندارد پردازشی استفاده می‌کنند، وجود دارد.

 

استفاده از دیوارهای آتش (Firewall)

 

دیوار آتش در مرز میان شبکه درون سازمانی و شبکه خارجی (مثلاً اینترنت) قرار گرفته و جهت تأمین امنیت و حفاظت از کاربران سازمانی در برابر حملات بیرونی، تنظیم و پیکربندی می‌شود. جهت افزایش امنیت ارسال و دریافت تصاویر در سیستم‌های ویدئوکنفرانس بر خلاف وب کنفرانس به جای استفاده از یک پورت ثابت از چند پورت به صورت تصادفی استفاده نموده و پکت‌های ساخته شده که در حقیقت اختلاف تصاویر یک فریم نسبت به فریم قبلی است در چندین پورت مختلف ارسال می‌شوند، این امر باعث افزایش ضریب امنیتی ویدئوکنفرانس می‌شود زیرا اگر به هر روشی یک نفوذگر بتواند از دیوار آتش عبور کرده و یک پورت را از بین ببرد، اطلاعات دریافتی از پورت فوق برای او غیر قابل شناسایی است و تنها ابزارهای تشخیص پکت‌های فوق، سیستم‌های ویدئوکنفرانس است که با دریافت پکت‌ها ازتمام پورت‌ها و تجمیع پکت‌ها، تصاویر را به وجود می‌آورد و البته ساخت فریم تصویر نیازمند داشتن اطلاعات فریم قبلی تصویر است، نکته حائز اهمیت تعداد فریم‌های تشکیل‌دهنده ارتباط تصویری است که از 15 الی 60 فریم در ثانیه قابل افزایش است.

 

استفاده از کارشناسان امنیتی ماهر

 

 با توجه به اهمیت حفظ محرمانگی اطلاعات شرکت‌ها، سازمان‌ها و تهدیداتی که موقعیت و چرخه فعالیت افراد و سازمان‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، لزوم آشنایی با مباحث امنیتی و آموزش‌های مقدماتی و پیشرفته به تمامی افراد در سطوح مختلف مانند کاربران عادی و حرفه ای تا مدیران شبکه و به ویژه تربیت کارشناسان امنیتی در این خصوص، مشخص می‌شود.

 

تخصص امنیت نیز مانند سایر تخصص‌های شبکه، سطح گسترده‌ای از آموزش‌ها و مدارک را به خود اختصاص داده است و افراد با توجه به علاقمندی و بر حسب نیاز موقعیت شغلی، می‌توانند یکی از زیر شاخه‌های مباحث امنیتی را آموزش ببینند و به عنوان یک متخصص و کارشناس امنیتی در سازمان‌ها مشغول به کار شوند، از جمله زیر شاخه‌های علم امنیت می‌توان به:

 

 • کارشناس امنیت شبکه

 • کارشناس امنیت اطلاعات

 • کارشناس جرائم رایانه‌ای

 • کارشناس امنیت نرم ‌فزار

 • و کارشناس بازرسی امنیتی

  اشاره کرد که هریک از آن‌ها نیازمند گذراندن دوره‌های تخصصی مختص به خود است و در پورتال آزمون‌های بین‌المللی به معرفی دوره‌های مرتبط با این تخصص‌ها خواهیم پرداخت، مباحث پایه و پیش نیاز تخصصهای امنیت به شرح زیر است:

  CompTIA

  +Security

  EC-Council

  CEH- Cetified Ethical Hacker

  CHFI- Computer Hacking Forensic Investigator

  از جمله شاخه‌های نوظهور در بخش امنیت می توان به کارشناس امنیت شبکه‌های ویدئویی اشاره نمود. این کارشناسان باید شناخت کاملی از تکنولوژی تصویر، صدا، پروتکل‌ها و استانداردهای پردازش داشته باشند.

   

 

شرح وظایف کارشناسان امنیت در سازمان‌ها

 

 1. بررسی و حصول اطمینان از ایمنی ساختار شبکه، اطلاعات، داده‌ها و سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مجموعه

 2. همکاری و مشارکت در تعریف و ایجاد سطوح دسترسی جهت راهبران و کاربران مختلف سیستم‌های نرم‌افزاری برحسب نیاز

 3. پیش‌بینی و اعمال راهكارهاي لازم جهت حفظ امنيت شبکه در سطوح و لايه‌های مختلف

 4. بررسی و شناسایی ریسک های امنیتی موجود در بستر شبکه از قبیل ویروس یا حمله نفوذگرها

 5. نصب و به روزرسانی آنتی ویروس بر روی سیستم‌های سخت افزاری موجود در مجموعه

 6. پيگيري و نظارت بر عملكرد مشاورين و پيمانكاران سازمان در حوزه شبکه و ارتباطات در چارچوب وظایف محوله

 7. تهیه و تدوین راهکارهای مناسب به منظور جلوگیری از نفوذ و انتشار ویروس‌های کامپیوتری

 8. راه‌اندازي سرويس‌هاي ثبت لاگ‌هاي سيستمي و شبكه‌اي و آناليز و بهره‌برداري مناسب از آن

 9. طراحي ساختار شبكه براساس استانداردهاي امنيتي

 10. راه اندازي و نظارت مداوم بر تجهيزات امنيتي

 11. به روزرساني دانش فني در زمينه امنيت و امكان سنجي براي پياده سازي آن در سازمان

 12. بررسي و تدوين راهكارها و استانداردهاي رعايت اصول امنيت داده ها و ابلاغ در سازمان

  به علت تخصصی بودن مباحث امنیتی، کمبود کارشناس خبره و هزینه‌های بالا جهت استخدام کارشناسان امنیتی، بسیاری از سازمان‌ها اقدام به عقد قراردادهای امنیتی و تخصصی با شرکت‌های خصوصی می‌کنند.

  برای انتخاب شرکت خصوصی در زمینه مشاوره، فروش و خدمات تجهیزات ویدئوکنفرانس موارد زیر بسیار ضروری است:

 

 1. تجربه بالا: حداقل فعالیت شرکت باید بیش از یک دهه باشد تا بتوان با بررسی نحوه عملکرد و نوع خدمات از رضایت واقعی خریداران مطلع گردید،زیرا راز بقا و ادامه فعالیت هر شرکتی به میزان رضایت مشتریان آن وابسته است.

 2. رزومه مرتبط :داشتن فعالیت تخصصی مستمر و متمرکز حداقل 3 تا 5 سال در این زمینه از نکات اصلی در حس اعتماد مشتریان می‌باشد.

 3. تیم فنی متخصص و با تجربه: داشتن تیم متخصص و کارشناس (تخصص‌های مخابرات، الکترونیک، کامپیوتر و برق) در مجموعه جهت تست آزمایشی قبل از خرید قطعی و در نهایت اجرای موفقیت‌آمیز پروژه، امری ضروری است.

 4. لابراتوار: امکان ارائه نمایش یا دموی موفق در سایت شرکت یا سایت مشتری از ضروری ترین نیازهای مشتری است.

 5. اسناد: داشتن اسناد و رزومه مستند و قابل مراجعه در پروژه‌های ملی و استانی کشورمان امری مهم قلمداد می‌شود.

 6. نمایندگی: داشتن شبکه نمایندگی فعال در استان یا شهرستان به عنوان نقطه قوتی برای سرعت بخشی بیشتر به خدمات نصب، آموزش، راه‌اندازی و نگهداری می‌باشد.

 

استفاده از رمزگذار[5] و رمزگشا[6]

 

رمزگذاری و رمزگشایی جزء لاینفک تکنولوژی ویدئوکنفرانس میباشد و تمامی اطلاعات ارسالی قبل از ارسال توسط Codec دستگاه، incode شده و در شبکه ارسال می‌شود و تصاویر دریافتی نیز از Decode کردن اطلاعات دریافتی ایجاد می‌گردد.

 

استفاده از Incoder و Decoder های مضاعف جهت افزایش ضریب امنیت در سازمان‌های فوق امنیتی استفاده می‌گردد، سازمان‌های امنیتی به جهت افزایش امنیت بیشتر از دستگاه‌های تولید داخل استفاده می‌کنند و به وسیله کتابچه‌های رمزگذاری بومی طراحی و ساخته شده‌اند.

 

ایجاد ابر ویدئوکنفرانس سازمانی و عدم استفاده از شبکه‌های ویدئویی ابر عمومی

 

 کمپانی‌های بزرگی همچون Skype ,Oovoo,Viber, Tango,Yahoo و... برقراری ارتباط تصویری رایگان را برای کاربران خود در اینترنت از تمام نقاطدنیا به صورت Cloud مهیا نمودهاند، اما سؤال پیش روی این است که چه کسی، به چه روشی و با چه هدفی هزینه‌های مالی این کمپانی‌ها را تامین می‌نماید. آخرین اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که سازمان جاسوسی بریتانیا، میلیون‌ها تصویر را از وبکم کاربران یاهو جمع‌آوری کرده است.

 

پیشرفت تکنولوژی پردازش تصویر این امکان را می‌دهد تا بتوان تصویر شخص یا شی‌ای را از میان میلیون‌ها تصویر جستجو کرده و مورد استفاده قرار داد. امکان سوء استفاده از ارتباطات تصویری بزرگ‌ترین دغدغه مطرح شده در تکنولوژی شبکه‌های ویدئوکنفرانس ابری می‌باشد زیرا در حقیقت تمام اطلاعات صوتی و تصویری از طریق آن‌ها منتقل شده و برگزاری جلسات سازمانی و مطرح کردن مسائل مهم از طریق این شبکه‌ها عملی غیر حرفه‌ای قلمداد می‌شود.

 


ایجاد شبکه ویدئوکنفرانس خصوصی به سازمان‌ها این امکان را می دهد تا از سوء استفاده قرار گرفتن اطلاعات جلوگیری کرده و مدیران و کارشناسان بتوانند در بستر شبکه‌ای امن، به تبادل افکار و استراتژی‌های سازمانی خود بپردازند.

 

 

 

 

 [1] Firewall               

[2] Point-to-Point

[3] Multipoint

[4] AES (Advanced Encryption Standard)

[5] Incoder

[6] Decoder

 

مجید شجاعی بازدید : 251 سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 زمان : 1:22 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • آشنایی با ویدیوکنفرانس
 • امنیت شبکه ویدئوکنفرانس
 • کاربردهای ویدئوکنفرانس
 • ترمینالهای نوظهور در فناوری
 • انواع ترمینالهای سخت افزاری ویدئوکنفرانس
 • معرفی تکنولوژی پزشکی از راه دور
 • پایانه های نرم افزاری
 • تفاوت کلی ویدئوکنفرانس های نرم افزاری و سخت افزاری

 • سرویس ویدئوکنفرانس ابری

 • معرفی کمپانیهای مطرح در فناوری ویدئوکنفرانس

 • سرویس دهندگان نرم افزاری مبتنی بر رایانش ابری

 • سیستم کنفرانس صوتی

 • پردازش تصویر

 • وضوح تصویر صفحه نمایش

 • پروتکلها و استانداردهای شبکه ویدئوکنفرانس

 • بستر ارتباطی در دنیای دیجیتال

 • پورتهای مورد استفاده در شبکه ویدئوکنفرانس

 • استانداردهای اتاق کنفرانس

 • بهینه سازی شرایط نور

 • نحوه راه اندازی و راهبری یک ترمینال set-top

 • VOIP

 • آشنایی با سیستم دوربینهای مدار بسته

 • نمونه هایی از طرح پیشنهادی

 • برخی واژه های رایج در فناوری صدا وتصویر

 • Body Language